Kolejna edycja lokalnego programu wsparcia psychicznego dla młodych
„Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży to jedno z najważniejszych wyzwań, przed którymi stoimy jako społeczeństwo. Dostęp do psychoterapii powinien być standardem, a w wielu miejscach w Polsce jest on nadal bardzo ograniczony” - podkreślił prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Realizacją programu zajmie się rybnickie Stowarzyszenie Integrum. Ze wsparcia skorzysta co najmniej 100 uczestników w wieku 12-18 lat.
Zostaną nim objęte także dzieci i młodzież przebywające w pieczy zastępczej na podstawie porozumień zawartych z miastem.
Głównym celem programu jest zapewnienie szybkiego dostępu do pomocy psychoterapeutycznej dla młodzieży zmagającej się z zaburzeniami emocjonalnymi, depresyjnymi, adaptacyjnymi i lękowymi.
„Program wypełnia istotną lukę w systemie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Główne działania oparte są na sesjach psychoterapii indywidualnej, grupowej, rodzinnej, których celem jest zapobieganie i leczenie zaburzeń oraz chorób psychicznych, a także profilaktyka zaburzeń ryzykownych” - opisują urzędnicy.
Z uwagi na innowacyjny charakter programu miasto zgłosiło go do międzynarodowego konkursu Innovation in Politics 2025 w kategorii Public Health & Ageing Society. Lokalne władze wierzą, że Rybnik może wyznaczać nowe standardy w zakresie wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. „Tego typu lokalne inicjatywy mogą mieć globalne znaczenie i mogą zainspirować do takich działań na rzecz zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży” - ocenił prezydent Kuczera.(PAP)
kon/ agz/
