30 wrzesień 2021

Sąd odwoławczy obniżył karę mężczyźnie, który usiłował zabić niemowlę; Prokurator Generalny skierował w tej sprawie kasację

fot. PAP
34-letni Łukasz K. z Chorzowa został skazany za znęcanie się nad kilkumiesięczną córką i usiłowanie zabójstwa niemowlęcia. Sąd pierwszej instancji skazał go na 15 lat więzienia, ale sąd odwoławczy karę obniżył do lat 10. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro skierował do Sądu Najwyższego kasację od wyroku sądu apelacyjnego.
REKLAMA

Dział Prasowy Prokuratury Krajowej przypomniał, że sprawa Łukasza K. dotyczy zdarzeń, które miały miejsce od września 2017 roku do stycznia 2018 roku w Chorzowie. Z ustaleń prokuratury wynika, że 34-letni dziś mężczyzna przejawiał "akty okrucieństwa" wobec własnej córki, gdy niemowlę miało około miesiąca i "kontynuował je systematycznie przez kolejne miesiące".

"Bił córkę po głowie, szarpał ją za ramiona, wykręcał ręce i wrzucał ją z wysokości do łóżeczka. Mężczyzna posuwał się nawet do podduszania niemowlęcia, chcąc zahamować jego płacz. Wskutek przemocy dziewczynka była zasiniona i traciła przytomność. Tylko dzięki interwencji postronnych osób przeżyła" – podała PK.

Przemoc w domu rodziny K. wyszła na jaw, gdy dziewczynka w styczniu 2018 roku trafiła do szpitala. Niedługo później Łukasz K. został zatrzymany. Po tym jak prokuratura skierowała przeciwko niemu akt oskarżenia, Sąd Okręgowy w Katowicach wyrokiem z 23 marca 2020 r. uznał mężczyznę za winnego popełnienia zarzuconych mu czynów i orzekł karę 15 lat pozbawienia wolności.

Z tym wyrokiem nie zgodziła się obrona ani prokuratura – uznając wyrok za zbyt łagodny.

Jak podał Dział Prasowy PK, Sąd Apelacyjny w Katowicach rozpoznał apelację na korzyść oskarżonego i wyrokiem z 17 września 2020 r. obniżył mu karę do 10 lat pozbawienia wolności. "Sąd odwoławczy uznał, że orzeczona kara była niewspółmiernie wysoka, bowiem nie uwzględniała faktu, że pokrzywdzona nie odniosła trwałych i skutkujących negatywnie na przyszłość obrażeń, zaś sprawca nie był do końca zdegenerowany, bo wcześniej angażował się w opiekę nad córką" – przekazała Prokuratura Krajowa.

Sąd Apelacyjny w Katowicach miał okoliczności łagodzących dopatrzeć się także w trudach rodzicielstwa, które przerosły oskarżonego z uwagi na jego obniżoną odporność na stres. Kara 15 lat więzienia – według sądu – przekreślałaby jego szanse na resocjalizację. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro nie zgodził się z rozstrzygnięciem Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

Działając z upoważnienia Prokuratora Generalnego Zastępca Prokuratora Generalnego Robert Hernand złożył w tej sprawie kasację do Sądu Najwyższego.

"Sąd zbagatelizował fakt, że oskarżony dopuścił się zbrodni usiłowania zabójstwa niewinnego dziecka, katował niemowlę wyłącznie dlatego, że denerwował go jego płacz. Sąd skoncentrował się na tym, że dziecko ostatecznie przeżyło" – zwrócono uwagę w komunikacie PK.

W kasacji znalazł się również opis przestępstw, których w przeszłości dopuścił się Łukasz K. Prokurator Generalny wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania Sądowi Apelacyjnemu w Katowicach. (PAP)

autorka: Hanna Dobrowolska

hd/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rybniku

kiedy
2022-01-14 17:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-14 20:15
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-28 17:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-26 16:00
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany