reklama
kategoria: Ekologia
4 grudzień 2024

W regionie będzie dziewięć nowych rezerwatów przyrody

zdjęcie: W regionie będzie dziewięć nowych rezerwatów przyrody / v9553093
v9553093
Dziewięć nowych rezerwatów - trzy leśne i sześć torfowiskowych - powstanie w woj. warmińsko-mazurskim. Zarządzenie w tej sprawie podpisał w środę Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Olsztynie. Dotąd w regionie było 121 rezerwatów.
REKLAMA

Utworzenie nowych to efekt ogólnopolskiego projektu "100 rezerwatów na 100-lecie Lasów Państwowych". W woj. warmińsko-mazurskim regionalne dyrekcje LP w Olsztynie i Białymstoku zaproponowały wyznaczenie dziewięciu rezerwatów, które łącznie obejmują obszar ponad 1136 ha. Granice proponowanych rezerwatów i cele ich utworzenia zweryfikowała RDOŚ w Olsztynie. Odbyły się także konsultacje społeczne, a projekty zarządzeń uzgodniono z wojewodą.

Zdaniem regionalnego dyrektora ochrony środowiska w Olsztynie Agaty Moździerz, dzięki dobrej współpracy z Lasami Państwowymi udało się wspólnie wyznaczyć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych, które zasługują na ochronę rezerwatową.

"Dużym wsparciem w całej procedurze ich ustanowienia były inwentaryzacje przyrodnicze tych terenów, które otrzymaliśmy od organizacji pozarządowych i które stanowiły podwalinę dalszych prac nad wytyczaniem przebiegu granic" - zaznaczyła.

Największy z nich jest torfowiskowy rezerwat Bagno Minta (491 ha) w gminie Budry na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Czerwony Dwór. Został powołany dla zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i wodnych oraz zbiorowisk roślinności torfowiskowej i stanowisk cennych gatunków zwierząt i roślin, w tym licznej populacji haczykowca błyszczącego.

Na terenie tego samego nadleśnictwa ustanowiono torfowiskowy rezerwat Rysie Bagno (204 ha) położony w gminie Banie Mazurskie. Ma on na celu zachowania kompleksu ekosystemów torfowiskowych, leśnych i łąkowych oraz związanych z nimi naturalnych zbiorowisk roślinnych, w tym torfowisk przejściowych i borealnej świerczyny na torfie oraz m.in. stanowisk krytycznie zagrożonego fiołka błotnego i rzadkich gatunków z rodziny storczykowatych.

Celem leśnego rezerwatu Mokra Góra (60 ha) w gminie Kruklanki na terenie Nadleśnictwa Borki jest zachowanie fragmentów grądu subkontynentalnego - ostoi cennych gatunków flory i fauny, w tym widłozęba zielonego, złotniczka skalnego, muchołówki małej i białoszyjej czy dzięcioła średniego.

Torfowiskowy rezerwat Bagno Krzywek (74 ha) położony w gminach Olsztynek i Nidzica, na terenach Nadleśnictwa Jedwabno ma pomóc w zachowaniu kompleksu torfowisk niskich i przejściowych oraz borów bagiennych.

Leśny rezerwat Dolina Górnej Szelążnicy (121 ha) na terenie Nadleśnictwo Stare Jabłonki w gminach Ostróda i Gietrzwałd powołano w celu m.in. zachowania starych, mezofilnych lasów liściastych, a także ochrony źródliska rzeki Szelążnicy i jej górnego odcinka z jeziorami Buńki Małe i Średnie.

Leśny rezerwat Las Krawno (35 ha) na terenie Nadleśnictwa Strzałowo w gminie Świętajno powołano, żeby chronić kompleks borów i lasów bagiennych oraz torfowisk z naturalną dynamiką zachodzących procesów biocenotycznych.

Torfowiskowy rezerwat Łajskie Bagna (37 ha) w gminie Jedwabno, na terenach Nadleśnictwa Jedwabno ma pomóc zachować kompleks torfowisk niskich i przejściowych.

Dla zachowania torfowisk alkalicznych powołano rezerwaty torfowiskowe: Torfowiska nad jeziorem Zdrużno (60 ha) - w gminie Piecki, na terenach Nadleśnictwa Strzałowo oraz Uroczysko Korea (50 ha) - w gminie Jedwabno, na terenie Nadleśnictwa Szczytno.

Podpisane w środę zarządzenia ustanawiające nowe rezerwaty wejdą w życie po 14 dniach od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. W regionie było dotychczas 121 rezerwatów. (PAP)

mbo/ malk/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rybnik
-0.6°C
wschód słońca: 07:42
zachód słońca: 15:51
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rybniku

kiedy
2024-12-31 17:00
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 17:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 20:00
miejsce
Dom Kultury w...
wstęp biletowany