Rozpoczęła się budowa trasy rowerowej wraz z kładką nad Rabą w gm. Myślenice
Jak poinformował marszałek Małopolski Łukasz Smółka podczas rozpoczęcia budowy, w jej ramach zostanie wybudowany odcinek ścieżki o długości ok. 0,5 km, w tym nowa kładka pieszo-rowerowa, która powstanie nad Rabą – obiekt ten będzie miał sześć przęseł i ok. 172 metry długości. Zadanie obejmuje także wykonanie oznakowania trasy rowerowej VeloRaba na gotowych odcinkach na myślenickim Zarabiu (o długości ok. 4,4 km).
Marszałek województwa podkreślił, że nowa inwestycja jest dowodem na to, jak dużą wagę władze regionu przywiązują do budowy ścieżek rowerowych. „Są one ważne przede wszystkim dla naszych mieszkańców i turystów (…). W Myślenicach łączymy trasę Velo Raba z Wiślaną Trasą Rowerową, po to aby rekreacja i turystyka rowerowa rozwijała się w tej części naszego województwa” - wskazał Smółka.
Podkreślił on bardzo dobrą współpracę z samorządem Myślenic przy realizacji tego projektu.
Według burmistrza miasta i gminy Myślenice Jarosława Szlachetki, nowa trasa o strategicznym znaczeniu dla samorządu będzie stanowiła uzupełnienie sieci dróg rowerowych i pozwoli komfortowo i bezpiecznie uprawiać turystykę rowerową w kierunku Sieprawia i Dobczyc, a w kierunku południowym do Pcimia, a docelowo nawet do Mszany Dolnej i Rabki.
Szlak rowerowy VeloRaba to trasa, której łączna długość wyniesie docelowo ponad 120 km. Według władz regionu jej przebieg zaplanowano niemal w całości po drogach odseparowanych od ruchu samochodowego, dzięki czemu podróże rowerowe będą bezpieczne i komfortowe. Trasę można rozpocząć od strony północnej w okolicy Nowego Brzeska lub od strony południowej w okolicy Rabki Zdrój.
Trasa VeloRaba przebiega przez jedne z najpiękniejszych i najbardziej malowniczych miejscowości tej części Małopolski, m.in.: Chabówkę, Mszanę Dolną, Kasinkę Małą, Myślenice, Dobczyce i Niepołomice.
VeloRaba jest częścią sieci szlaków rowerowych VeloMałopolska. Na sieć składa się łącznie osiem tras: Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloMetropolis, VeloNatura, VeloPrądnik, VeloSkawa, VeloRaba i VeloRudawa. Trasy są odseparowanie od ruchu drogowego, a ich nawierzchnia, szerokość oraz niewielkie różnice wysokości mają umożliwiać przejazd w każdych warunkach pogodowych, płynny ruch rowerów - również tych z przyczepkami i z napędem ręcznym - oraz ułatwiać poruszanie się po trasie wszystkim rowerzystom, bez względu na wiek czy umiejętności.
Władze Małopolski zaznaczają, że projekt VeloMałopolska jest jeszcze w fazie realizacji, dlatego niektóre fragmenty tras są w trakcie budowy, a część - w fazie planowania. Dlatego przed wycieczką warto przeczytać dokładny opis trasy oraz sprawdzić aktualizowane na bieżąco mapy.(PAP)
rgr/ drag/