8 luty 2024

99, warszawski zespół w 1/4 finału

Koszykarze Legii Warszawa pokonali po raz drugi Sporting CP, tym razem w Lizbonie w 99:86 (19:30, 25:23, 31:19, 24:14) w 6., ostatniej kolejce i po raz drugi w historii awansowali do ćwierćfinału Pucharu Europy FIBA. U siebie wygrali 93:84. Legia zajęła drugie miejsce w tabeli gr. L.

Legia: Loren Jackson 23, Christian Vital 22, Josip Sobin 14, Raymond Cowels III 9, Aric Holman 8, Marcel Ponitka 8, Grzegorz Kulka 8, Michał Kolenda 7, Dariusz Wyka 0, Marcin Wieluński 0;

Najwięcej punktów dla SCP Sporting: Ron Curry 15, Marcus LoVett 15, Marvin Clark 13, Eddie Ekiyor 13, Diogo Ventura 13.

Legia, która w grupie miała bilans 4-2, w ćwierćfinale zmierzy się z hiszpańską drużyną Surbe Bilbao Basket, która zajęła pierwsze miejsce w tabeli gr. K (5-1). W pierwszej fazie rozgrywek PE FIBA Bilbao było rywalem obrońcy trofeum Anwilu Włocławek i wygrało dwukrotnie z drużyną z Kujaw.

Legioniści przewagę w Lizbonie uzyskali dopiero w trzeciej kwarcie, bo w dwóch pierwszych inicjatywę mieli gospodarze, którzy prowadzili już nawet 48:32 w 16. minucie. Na ławce trenerskiej Legii zabrakło Wojciecha Kamińskiego, który w niedzielę został zwolniony kilkanaście minut po przegranym meczu z Arged BM Stalą (88:96), a zespół prowadził jeden z jego dotychczasowych asystentów - Marek Popiołek.

W trzeciej kwarcie legioniści wzmocnili defensywę, co pozwoliło im w całym meczu zdobyć 17 punktów po stratach rywali i 14 z kontrataku. W 25. minucie do remisu 62:62 doprowadził Aric Holman wsadem po asyście Lorena Jacksona i od tego momentu warszawiacy przejęli kontrole nad spotkaniem. Po 30 minutach wygrywali 75:72, a w ostatniej części uzyskali nawet 13 punktów przewagi (87:74).

Pierwsze miejsce w tabeli gr. L zajął niepokonany turecki zespół Bahcesehir Koleji Stambuł, z którym legioniści dwukrotnie przegrali. Mecze ćwierćfinałowe odbędą się 6 i 13 marca. W sezonie 2021/22 Legia dotarła do 1/4 finału tej rywalizacji, ale była gorsza w dwumeczu od Unahotels Reggio Emilia.(PAP)