reklama
kategoria: Na Sygnale
10 luty 2023

Matka z dwiema córkami podtrute tlenkiem węgla

zdjęcie: Matka z dwiema córkami podtrute tlenkiem węgla / pixabay/2256
Matka i jej dwie nastoletnie córki trafiły w czwartkowy wieczór do szpitala w Chorzowie z podejrzeniem podtrucia tlenkiem węgla – przekazały w piątek śląskie służby kryzysowe.
REKLAMA

Zgłoszenie o prawdopodobnym uwalnianiu się tlenku węgla w mieszkaniu przy ul. Floriańskiej w Chorzowie dotarło do służb w czwartek przed godziną 21. Na miejsce przyjechali strażacy i pogotowie ratunkowe.

"Trzy osoby - dwie dziewczynki w wieku 11 i 13 lat oraz ich 43-letnia matka - zostały poszkodowane i zabrane przez zespół ratownictwa medycznego do szpitala" - poinformowało w piątek Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Katowicach.

Strażacy przeprowadzili pomiary stężenia tlenku węgla w mieszkaniu i przewietrzyli pomieszczenia.

W obecnym sezonie grzewczym z powodu czadu w woj. śląskim zginęło sześć osób. Ostatnia tragedia wydarzyła się w minioną środę w Romanowie w powiecie częstochowskim, gdzie tlenkiem węgla śmiertelnie zatruł się w domu 50-letni mężczyzna. Drugi lokator trafił do szpitala z objawami zatrucia. Budynek był ogrzewany tzw. kozą.

Od 1 października ub. roku w regionie doszło w sumie do około 300 zdarzeń związanych z emisją tlenku węgla w budynkach mieszkalnych. Podtrutych zostało ponad sto osób, w tym kilkudziesięcioro dzieci. W wielu przypadkach w mieszkaniach zadziałał czujnik czadu.

Tlenek węgla jest gazem bezwonnym, bezbarwnym i pozbawionym smaku. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Objawami lżejszego zatrucia są ból i zawroty głowy, osłabienie i nudności. Następstwem ostrego zatrucia – przy dużych stężeniach tego gazu – może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał lub nawet śmierć.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem, ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powietrza.

Z informacji straży pożarnej wynika, że głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych. Jak wskazują strażacy, wadliwe działanie przewodów może wynikać z ich nieszczelności, braku konserwacji i czyszczenia, wad konstrukcyjnych oraz niedostosowania systemu wentylacji do szczelności nowych okien i drzwi.

Aby uniknąć zaczadzenia, należy przeprowadzać kontrole, sprawdzać szczelność przewodów kominowych i systematycznie je czyścić. Trzeba też użytkować sprawne urządzenia, w których spalanie odbywa się zgodnie z instrukcją producenta. Nie należy zasłaniać, przykrywać urządzeń grzewczych oraz zaklejać kratek wentylacyjnych. Wskazane jest także, by często wietrzyć kuchnie i łazienki wyposażone w termy gazowe.

W minionym sezonie grzewczym, od października 2021 do końca marca 2022 r., w woj. śląskim zanotowano łącznie blisko 1,7 tys. zdarzeń (w tym niespełna tysiąc pożarów) związanych z nieprawidłowym użytkowaniem urządzeń i instalacji grzewczych. Podtrutych zostało 268 osób, w tym 61 dzieci. Zginęło 6 osób, w tym jedna w pożarze. Rok wcześniej czad spowodował w regionie śmierć 12 osób. Od 2007 roku tlenek węgla zabił w regionie ponad 280 osób.(PAP)

mab/ ok/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rybnik
3.5°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:49
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rybniku

kiedy
2024-12-03 19:00
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:00
miejsce
Restauracja Patio Sushi, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-10 19:00
miejsce
Dom Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Dom Kultury w...
wstęp biletowany