reklama
kategoria: Rolnictwo i Hodowla
2 grudzień 2024

Szóste ognisko ptasiej grypy

zdjęcie: Szóste ognisko ptasiej grypy / v41293829
v41293829
Kolejne ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków stwierdzono w miejscowości Głębokie (Lubelskie). Chorobę wykryto w gospodarstwie, gdzie utrzymywanych było ponad 36 tys. indyków – podał Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii. To szóste ognisko tej choroby w tym roku woj. lubelskim.
REKLAMA

„Pracownicy Inspekcji Weterynaryjnej podjęli natychmiastowe działania zmierzające do likwidacji ogniska i polegające na objęciu gospodarstwa nadzorem, wszczęciu dochodzenia epizootycznego, uśmiercaniu ptaków, następnie ich utylizacji przez wyspecjalizowane podmioty oraz dezynfekcji gospodarstwa” – podała w opublikowanym w poniedziałek komunikacie Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Agnieszka Smyl.

Chorobę wykryto w gospodarstwie utrzymującym około 36,2 tys. szt. indyków rzeźnych, znajdującym się w miejscowości Głębokie, w gminie Uścimów, na terenie powiatu lubartowskiego.

To szóste ognisko ptasiej grypy stwierdzone w tym roku w Lubelskiem. Wszystkie wykryto w gospodarstwach w gminie Uścimów w powiecie lubartowskim.

Smyl wskazała, że najbardziej prawdopodobnym źródłem wirusa mogło być dzikie ptactwo, obecne na wielu zbiornikach wodnych w bliskim sąsiedztwie ferm drobiu.

Na terenie powiatów lubartowskiego, łęczyńskiego i parczewskiego obowiązuje rozporządzenie wojewody lubelskiego w sprawie zwalczania wysoce zjadliwej grypy ptaków. Określony został w nim obszar zapowietrzony w powiecie lubartowskim, obejmujący dziewięć miejscowości wokół wsi Głębokie, gdzie wykryto ptasią grypę. Natomiast w 27 miejscowościach położonych dalej - w powiatach lubartowskim, parczewskim i łęczyńskim - wyznaczono obszar zagrożony.

Na wyznaczonych terenach obowiązuje m.in. utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w zamkniętym miejscu; czyszczenie i odkażanie środków transportu i sprzętu wykorzystywanych do transportu drobiu lub innych ptaków, ich mięsa, paszy, ściółki lub nawozów naturalnych; wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami i wyjazdami z gospodarstw utrzymujących drób.

Zakazane jest natomiast m.in. wyprowadzanie, przemieszczanie i transport drobiu oraz transport mięsa drobiowego z zakładów zlokalizowanych na obszarze zapowietrzonym bez zgody właściwego powiatowego lekarza weterynarii.

Skutki wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków mają znaczenie przede wszystkim ekonomiczne. Niekiedy zakażeniu może ulec też człowiek, ale są to sytuacje bardzo rzadkie. Na ptasią grypę nie ma lekarstwa - jedyną skuteczną metodą zapobiegania zakażeniom jest ścisłe przestrzeganie zasad bioasekuracji w gospodarstwach.

Dotychczas w tym roku w Polsce stwierdzono 45 ognisk ptasiej grypy.(PAP)

ren/ drag/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Rybnik
0.5°C
wschód słońca: 07:33
zachód słońca: 15:45
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rybniku

kiedy
2024-12-13 19:00
miejsce
Dom Kultury w...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 17:00
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-31 20:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2025-01-10 17:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany