10 październik 2021

W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe poety Adama Zagajewskiego

fot. PAP
Rodzina i przyjaciele, mieszkańcy i przedstawiciele władz w niedzielne popołudnie w Krakowie żegnają zmarłego poetę i eseistę Adama Zagajewskiego. Twórca spocznie w Panteonie Narodowym w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
REKLAMA

Po południu urna z prochami Adama Zagajewskiego została przeniesiona z bazyliki św. Floriana do kościoła Piotra i Pawła. Mszy św. żałobnej przewodniczy ks. prof. Alfred Wierzbicki. Po nabożeństwie nastąpi złożenie urny z prochami do sarkofagu.

W uroczystościach uczestniczy rodzina i najbliżsi poety, jego przyjaciele i znajomi, a także przedstawiciele władz i świata akademickiego. Mieszkańcy mogą śledzić uroczystości pogrzebowe na telebimie ustawionym przed świątynią. Oprawę muzyczną uroczystości zapewnia chór Capella Cracoviensis.

Do osób, które chcą pożegnać Zagajewskiego, rodzina zmarłego poety zaapelowała o to, by zamiast kwiatów złożyć datki dla Krakowskiej Fundacji Pomocy Zwierzętom "Stawiamy na łapy". Wolontariusze z puszkami oznaczonymi logo Fundacji kwestują w niedzielę przed oboma kościołami.

Niedzielne uroczystości poprzedził wieczór poetycki w kościele św. Katarzyny, gdzie czytano utwory zmarłego poety.

Adam Zagajewski zmarł w Krakowie 21 marca. Ze względu na pandemię pogrzeb nie mógł odbyć się wcześniej. (PAP)

nak/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
śląskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Rybniku

kiedy
2022-01-14 17:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-14 20:15
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-01-28 17:30
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-02-26 16:00
miejsce
Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik,...
wstęp biletowany